Krem idealny?

Czy istnieje krem idealny?

Może i istnieje taki krem, który na każdą skórę działa rewelacyjnie, ma świetne działanie przeciwzmarszczkowe. usuwa przebarwienia, rewelacyjnie nawilża i regeneruje. Jednak ja takiego nie spotkałam 🙂

Sekret kremu idealnego polega na odczytaniu potrzeb skóry i dopasowaniu odpowiednich składników aktywnych tak, aby każdy z nich miał porządane dla nas działanie. ( Chyba właśnie wymyśliłam na to regułkę 😉  ) Oczywiście żaden krem nie jest tak inteligentny, żeby samodzielnie to wszystko zrobić – chociaż reklamy sugerują co innego np. że mają w sobie laser!  hahahahaha. To każda z nas albo zaufana kosmetyczka, kosmetolog, dermatolog etc. powinna dobrać odpowiednią pielęgnację na podstawie szczegółowej analizy i wywiadu.

Jak to zrobić?

Najprościej jest zadzwonić do kosmetyczki i umówić się na profesjonalną diagnozę skóry. Ale, ale… to nie wszystko! Najważniejsze jest to jak przebiega taka diagnoza i czy dobrana pielęgnacja jest adekwatna i rozwiązuje problem Twojej skóry. Aby idealnie sprecyzować problem cery trzeba bardzo szczegółowo przeanalizować takie rzeczy jak np. choroby na które chorowałaś, operacje, leki które przyjmujesz…Często moje klientki śmieją się, że robię bardziej szczegółowy wywiad niż nie jeden lekarz 🙂 , ale to wszystko ma na celu zrozumienie przyczyny takiego stanu rzeczy, bo składniki kosmetyków mogą również wchodzić w interakcję z lekami, a tych każdy z nas woli unikać. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jak to zrobić w samodzielnie?

Zastanów się kiedy i czy twoja cera daje Ci sygnały niezadowolenia z: pielęgnacji, kosmetyków, jedzenia, pogody itd. Każdy moment szczypania, zaczerwienienia cery powinien być dla Ciebie istotnym sygnałem. Obejrzyj swoją cerę dokładnie w dobrym świetle i z bardzo bliska. Czy masz problem z popękanymi , rozszerzonymi naczynkami czy tylko z rumieniem, czy pojawiły sie nierównomierne ciemniejsze plamy, czy może widać zaskórniki, krosty, stany zapalne, czy pojawiły się zmarszczki, a może wiotkość i brak jędrności? To tylko kilka z rzeczy które możesz zauważyć na swojej skórze.

Jak to pomoże mi dobrać  odpowiedni krem?

Jeśli dobrze obejrzysz swoją cerę dostrzerzesz jej największe problemy. Z doświadczenia powiem Ci, że bardzo rzadko występuje cera tylko tłusta, albo tylko sucha. Jest to bardzo duże utrudnienie pownieważ większość kremów jest  skomponowana wg tego starego podziału na cerę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Tymczasem cera tłusta może być wrażliwa, cera sucha może mieć problem z zaskórnikami itd.

Jak w takim razie powinnaś wybrać krem?

W ciągu 14 lat pracy zawodowej przeszłam wiele teori i mód pielęgnacyjnych, jednak doświadczenie okazało się idealnym doradcą, ponieważ okazało się, że najlepsze rezultaty przynosi pielęgnacja ukierunkowana na największy problem cery, a jednocześnie najbardziej podstawowy.

Wyjaśnię to na przykładzie: jesteś właścicielką cery dojrzałej, czyli masz już zmarszczki i problem z utratą jędrności, a jednocześnie na policzkach są rozszerzone naczynka, każda zmiana temperatury otoczenia nasila zaczerwienienie skóry, albo też zmiany hormonalne w okresie menopauzy ( nagłe uderzenia gorąca). Chciałabyś mieć mniej zmarszczek, ale nie możesz dobrać kremu bo wszystkie szczypią, powodują powstawanie reakcji alergicznych. Idealnym rozwiązaniem dla Twojej skóry będzie pielęgnacja ukierunkowana na problem popękanych naczynek. Dlaczego? Ponieważ skóra z problemem rozszerzonych naczynek nie jest w stanie prawidłowo pracować, jest nadreaktywna. Nie możesz stosować silnych kremów ani age lub liftingujących bo poprostu są za mocne dla rozszerzonych naczynek, dlatego szczypie Cię twarz po ich nałożeniu. Problemem Twojej skóry są popękane naczynka, które należy wzmocnić, zamknąć, ukierunkować pielęgnację na ten problem. Dopiero kiedy problem ten będzie „zaopatrzony” można przejść do bardziej inwazyjnej pielęgnacji ukierunkowanej na działanie anti age. Ciągle jednak będziesz musiała pamiętać o głównym problemie cery, aby nie dopuścić do ponownego pogorszenia jej stanu.

Podobnie będzie z cerą suchą. Myślisz sucha to nawilżać – brawo! Ale jak? Są 3 drogi: 1. Pij wodę! 2. Używaj kremów nawilżających latem 3. Stosuj kremy odżywcze zimą i na noc. Dlaczego? Cera sucha nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu wilgoci bo albo za mało jej dostarczamy tej wody, albo nasza skóra bardzo łatwo traci wilgoć do otoczenia ze względu na specyficzną budowę ( niewielka ilość naskórka), albo nie wytwarza wystarczającej ilości lub jakości lipidów warstwy hydrolipidowej, tym samym nie jest w stanie utrzymać wilgoci wewnątrz. Dlatego tak ważne jest wielokierunkowe działanie. W tym przypadku stosowanie tylko kremów nawilżających nie rozwiązuje problemu.

To najprostsze wytłumaczenie, niezagłebiające się w bardziej szczegółowe zagadnienia ale to nie wykład z anatomii ani biochemii więc nie jest nam potrzebny 😉 najważniejsze jest zrozumienie istoty problemu.

Jaki więc jest idealny krem?

Taki, który odpowie na wymagania Twojej cery! Nie cery koleżanki, ale Twojej! Pamiętaj, aby wsłuchać się w potrzeby cery, obserwuj jej reakcje, nie eksperymentuj – reklamowane nie znaczy idealne dla Ciebie! Znajdź problem cery i pielęgnuj ją tak, abyś codziennie czułą się dobrze w swojej skórze.

Oczywiście służę pomocą, jeśli chciałabyś idealnie dobrać pielęgnację swojej cery.

 

Dodaj komentarz