Pękający problem stóp

Pękające pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również bolesna dolegliwość. Pięty  wyglądają nieestetycznie, a pęknięcia powodujące ból utrudniają chodzenie. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Przyczyn pękania pięt jest wiele, najczęstsze z nich to:

 1. Spożywanie małej ilości wody i nieprawidłowa dieta – niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry. Staje się ona bardzo sucha i podatna na wszelkie uszkodzenia. O wiele łatwiej rogowacieje i pęka, bo traci elastyczność. Pamiętać trzeba również o odpowiednim odżywianiu, ponieważ dieta uboga na przykład w witaminę A również nie sprzyja dobrej kondycji naszej skóry.
 2. Źle dobrane obuwie – ciasne lub wykonane z syntetycznych materiałów obuwie oraz szorstkie i wykonane ze sztucznych tworzyw skarpety również mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry, może się ona nadmiernie wysuszać lub wręcz przeciwnie pocić.
 3. Nadwaga – u osób z nadwagą zwiększony jest ciężar, który stopy muszą dźwigać co powoduje przeciążenie pięt. Często przy nadwadze pojawiają się inne choroby takie jak cukrzyca, które dodatkowo mogą być przyczyną pękania pięt.
 4. Niedoczynność tarczycy- przy niedoczynności tarczycy częstym problemem są zmiany skórne pojawiające się na łokciach, kolanach, ale również i na stopach. Skóra jest bardzo sucha i nadmiernie rogowacieje, może również pękać.
 5. Cukrzyca –  Osoby chore na cukrzycę często cierpią z powodu dużej suchości skóry. Pękanie skóry stóp jest o tyle niebezpieczne, że zapoczątkować może infekcje i problemy z trudno gojącymi się ranami.
 6. Duża ilość przyjmowanych leków rozrzedzających krew – regularne zażywanie leków rozrzedzających krew, na przykład aspiryny może powodować powstawanie niegojących się ran na piętach.
 7. Częste i nadmierne usuwanie naskórka oraz niewłaściwa higiena osobista – osoby, które w zaciszu domowym próbujące samemu uporać się z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem często sięgają po tarkę bądź pumeks. Niestety w dużej ilości przypadków robią to zbyt często oraz trą skórę zbyt mocno, skóra staje się wrażliwsza i bardziej podatna na pęknięcia.
 8. Łuszczyca- przy łuszczycy zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele również na stopach. Skóra jest bardzo wysuszona, łuszczy się i również może pękać.
 9. Uwarunkowania genetyczne (rzadko spotykana przyczyna).

Co możesz zrobić jeśli ten problem dotyczy Ciebie?

Jak najszybciej Twoje stopy powinien obejrzeć podolog, czyli specjalista pielęgnacji stóp. W naszym gabinecie Malwinka i Agatka specjalizują się w tej dziedzinie. Najwygodniejszym sposobem jest umówienie od razu wizyty z zabiegiem pedicure leczniczego.

W trakcie wizyty zostaną usunięte nagromadzone zrogowacenia i zalecona odpowiednia pielęgnacja domowa. Pamiętaj, że skuteczna walka z problemem pękających pięt jest zależna od regularnych wizyt w gabinecie podologicznym i współpracy w pielęgnacji domowej.

Co można więc zrobić, by uniknąć pękania pięt? Oto kilka cennych wskazówek:

 1. Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów oraz dieta bogata w witaminy.
 2. Odpowiednie obuwie oraz skarpety (najlepiej bawełniane) oraz jeżeli jest wada postawy równie ważne będą odpowiednie wkładki ortopedyczne.
 3. Regularne wizyty u podologa w celu oczyszczaniu zrogowaciałego i popękanego naskórka oraz doboru odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętać trzeba, że gdy stopy, dzięki zabiegom zaczną wyglądać dobrze, nie powinno się przestać o nie dbać. W dalszym ciągu powinno się odwiedzać podologa, by utrzymać stopy w dobrej kondycji oraz by dolegliwości związane z pękaniem nie wracały.
 4. Bardzo ważne jest również dbanie o stopy we własnym zakresie. Odpowiedne kosmetyki oczywiście podologiczne, które w swoim składzie mogą posiadać na przykład: mocznik, lipidy, ceramidy, spirulinę, jony srebra, tłuszcz z kolostrum, oleje ( na przykład z awokado czy oliwek), czy lanolinę. Oprócz natłuszczania warto raz na tydzień zrobić peeling stóp lub raz na dwa tygodnie delikatnie ścierać naskórek tarką.
 5. W przypadku wyżej wymienionych chorób trzeba być pod stałą kontrolą lekarzy i przyjmować odpowiednie leki.

 

Zapraszamy 🙂

P.S. Artykuł przygotowała nasza podolog – Malwina

Dodaj komentarz