Pękające pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również bolesna dolegliwość. Pięty wyglądają nieestetycznie, a pęknięcia powodujące ból utrudniają chodzenie. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Przyczyn pękania pięt jest wiele, najczęstsze z nich to:
- Spożywanie małej ilości wody i nieprawidłowa dieta – niedostateczne ilości płynów także wpływają na stan skóry. Staje się ona bardzo sucha i podatna na wszelkie uszkodzenia. O wiele łatwiej rogowacieje i pęka, bo traci elastyczność. Pamiętać trzeba również o odpowiednim odżywianiu, ponieważ dieta uboga na przykład w witaminę A również nie sprzyja dobrej kondycji naszej skóry.
- Źle dobrane obuwie – ciasne lub wykonane z syntetycznych materiałów obuwie oraz szorstkie i wykonane ze sztucznych tworzyw skarpety również mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry, może się ona nadmiernie wysuszać lub wręcz przeciwnie pocić.
- Nadwaga – u osób z nadwagą zwiększony jest ciężar, który stopy muszą dźwigać co powoduje przeciążenie pięt. Często przy nadwadze pojawiają się inne choroby takie jak cukrzyca, które dodatkowo mogą być przyczyną pękania pięt.
- Niedoczynność tarczycy- przy niedoczynności tarczycy częstym problemem są zmiany skórne pojawiające się na łokciach, kolanach, ale również i na stopach. Skóra jest bardzo sucha i nadmiernie rogowacieje, może również pękać.
- Cukrzyca – Osoby chore na cukrzycę często cierpią z powodu dużej suchości skóry. Pękanie skóry stóp jest o tyle niebezpieczne, że zapoczątkować może infekcje i problemy z trudno gojącymi się ranami.
- Duża ilość przyjmowanych leków rozrzedzających krew – regularne zażywanie leków rozrzedzających krew, na przykład aspiryny może powodować powstawanie niegojących się ran na piętach.
- Częste i nadmierne usuwanie naskórka oraz niewłaściwa higiena osobista – osoby, które w zaciszu domowym próbujące samemu uporać się z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem często sięgają po tarkę bądź pumeks. Niestety w dużej ilości przypadków robią to zbyt często oraz trą skórę zbyt mocno, skóra staje się wrażliwsza i bardziej podatna na pęknięcia.
- Łuszczyca- przy łuszczycy zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele również na stopach. Skóra jest bardzo wysuszona, łuszczy się i również może pękać.
- Uwarunkowania genetyczne (rzadko spotykana przyczyna).
Co możesz zrobić jeśli ten problem dotyczy Ciebie?
Jak najszybciej Twoje stopy powinien obejrzeć podolog, czyli specjalista pielęgnacji stóp. W naszym gabinecie Malwinka i Agatka specjalizują się w tej dziedzinie. Najwygodniejszym sposobem jest umówienie od razu wizyty z zabiegiem pedicure leczniczego.
W trakcie wizyty zostaną usunięte nagromadzone zrogowacenia i zalecona odpowiednia pielęgnacja domowa. Pamiętaj, że skuteczna walka z problemem pękających pięt jest zależna od regularnych wizyt w gabinecie podologicznym i współpracy w pielęgnacji domowej.
Co można więc zrobić, by uniknąć pękania pięt? Oto kilka cennych wskazówek:
- Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów oraz dieta bogata w witaminy.
- Odpowiednie obuwie oraz skarpety (najlepiej bawełniane) oraz jeżeli jest wada postawy równie ważne będą odpowiednie wkładki ortopedyczne.
- Regularne wizyty u podologa w celu oczyszczaniu zrogowaciałego i popękanego naskórka oraz doboru odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętać trzeba, że gdy stopy, dzięki zabiegom zaczną wyglądać dobrze, nie powinno się przestać o nie dbać. W dalszym ciągu powinno się odwiedzać podologa, by utrzymać stopy w dobrej kondycji oraz by dolegliwości związane z pękaniem nie wracały.
- Bardzo ważne jest również dbanie o stopy we własnym zakresie. Odpowiedne kosmetyki oczywiście podologiczne, które w swoim składzie mogą posiadać na przykład: mocznik, lipidy, ceramidy, spirulinę, jony srebra, tłuszcz z kolostrum, oleje ( na przykład z awokado czy oliwek), czy lanolinę. Oprócz natłuszczania warto raz na tydzień zrobić peeling stóp lub raz na dwa tygodnie delikatnie ścierać naskórek tarką.
- W przypadku wyżej wymienionych chorób trzeba być pod stałą kontrolą lekarzy i przyjmować odpowiednie leki.
Zapraszamy 🙂
P.S. Artykuł przygotowała nasza podolog – Malwina